Internet Protocol IP6
IPv6 se šíří – a pravděpodobně jste si toho ani nevšimli
Jsme téměř na hranici 50 % pro přijetí nativního IPv6. K 15. únoru 2025 dosáhlo využití nativního IPv6 celosvětově 47,30 %. Ale buďme skuteční – ví vůbec většina lidí nebo se o to zajímá, co se děje pod pokličkou s internetovými protokoly? Pravděpodobně ne.
Ale tady je důvod, proč by vás to mělo zajímat.
Pomalý, tichý pochod IPv6
Pokud to čtete na svém telefonu, notebooku nebo jakékoli chytré lednici, kterou jste připojili k Wi-Fi (vážně, proč lednička potřebuje přístup k internetu?), je velká šance, že používáte IPv6, aniž byste si to uvědomovali . Je to prostě tam , pracuje na pozadí a zajišťuje, že můžete bez obav sledovat Netflix, doomscrollovat sociální média nebo se dohadovat o konfiguraci routeru na Redditu.
Ale přijetí IPv6 nebylo zrovna sprintem. Spíš pomalé, neochotné přehazování. A to je trochu divoké, když si uvědomíte, že IPv4 – náš starý věrný systém internetových adres – byl oficiálně vyčerpán před více než deseti lety.
Přemýšlejte o tom. IPv4 byl navržen již v 80. letech minulého století, v době, kdy byl internet spíše vědeckým projektem než nutností. Představa, že bychom potřebovali více než 4,3 miliardy IP adres, se zdála směšná. Ale tady jsme v roce 2025, kdy všechno chytré – telefony, televize, termostaty, auta, dokonce i obojky pro psy – hlídá IP adresy.
Ale buďme upřímní… IPv6 je trochu hloupé
Podívejte, chápeme , proč existuje IPv6. Více adres, lepší směrování, žádné noční můry NAT. Skvělé, skvělé, líbí se mi to. Ale můžeme mluvit o tom, jak jsou IPv6 adresy naprosto odporné ?
S IPv4 jste měli něco jako 192.168.1.1
. Jednoduchý. Čistý. Snadno zapamatovatelné.
S IPv6? Ach jo. Bavte se s 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334
. Ano, protože to je něco, co měl lidský mozek zpracovat.
Představte si, že říkáte svému kolegovi: „Hej, jen fe80::1ff:fe23:4567:890a
rychle do SSH.“ Hodně štěstí s tím. Můžete také recitovat staré sumerské texty.
A o podsíťování v IPv6 ani nezačínáme. Mysleli jste si, že /24
IPv4 je zvládnutelný? No, teď máte /64
, protože každé zařízení zřejmě potřebuje 18 kvintilionů adres.
Skutečný důvod, proč bylo přijetí IPv6 tak pomalé? Protože síťoví administrátoři všude zírali na ty adresy a mumlali: "Jo... to vyřeším později."
Proč tedy IPv6 se ještě plně nepřevzal?
Krátká odpověď? Protože internet je obří, chaotická a komplikovaná bestie.
Delší odpověď? IPv4 stále funguje. A dokud něco stále funguje, lidé to neradi mění. Je to jako ten starý router, který máte roky a který sotva drží signál ve vedlejší místnosti. Jistě, můžete upgradovat . Ale opravdu si chcete projít trápením se zakládáním nového?
Totéž se stalo s IPv6. Většina velkých hráčů – Google, Facebook, Amazon, váš ISP – to pomalu zavádí. Ale pro menší společnosti, starší hardware a podniky, které nevidí okamžitou potřebu upgradu? Přetahovali se.
Dobrá zpráva? Věci se mění.
Zde je důvod:
- Více sítí pouze s protokolem IPv6 – Některé společnosti (jako T-Mobile) přešly na plný protokol IPv6 a IPv4 zcela opustily. A hádejte co? Internet se nezlomil, když to udělali. To je docela dobré znamení.
- Poskytovatelé internetových služeb se (konečně) dávají dohromady – před několika lety bylo získání IPv6 od vašeho poskytovatele internetu jako pokus o objednání položky mimo menu v podniku rychlého občerstvení. Teď? Stává se to standardem.
- Cloudové služby přecházejí – AWS, Azure a Google Cloud tvrdě tlačí na přijetí IPv6. Pokud hostujete cokoli online, je pravděpodobné, že jste již museli přemýšlet o IPv6, ať jste chtěli nebo ne.
- Pro IPv4 už není místo – vážně, je hotovo. Pryč. Hotovo. Jediným způsobem, jak nyní pokračovat v používání IPv4, je použití řešení, jako je CGNAT (což, pokud jste někdy zkoušeli hostovat herní server, víte, že je noční můra). IPv6 tento problém nemá.
Co to pro vás znamená
Tady jde o to: nemusíte dělat nic. IPv6 se prostě děje, ať se vám to líbí nebo ne. Ale pokud provozujete firmu, web nebo cokoli, co se spoléhá na internet (takže v podstatě každý ), je dobré zkontrolovat, zda jste připraveni na IPv6.
Otestujte své připojení (Google „IPv6 test“ a spusťte jeden za pět sekund naprázdno). Zkontrolujte, zda to váš ISP podporuje. Pokud provozujete web, ujistěte se, že je dostupný přes IPv6. Poslední věc, kterou chcete, je být ten jeden zastaralý web, ke kterému uživatelé nemají přístup, protože jste nebyli připraveni na budoucnost.
Závěrečné myšlenky: Nevyhnutelná budoucnost
Přijetí IPv6 je něco jako přechod z pevných linek na mobilní telefony. Někteří lidé drželi své staré rotační telefony tak dlouho, jak jen mohli (a buďme upřímní, vypadají skvěle). Ale nakonec se svět posunul dál. A teď? Ani o tom nepřemýšlíme.
Tam směřuje IPv6. Touto dobou příštího roku budeme pravděpodobně přes 50 %. Za pět let se ohlédnete zpět a budete se divit, proč jsme s tím vůbec udělali tak velký problém.
Ale prozatím budou správci sítě i nadále dramaticky vzdychat pokaždé, když budou muset zadat 2001:4860:4860::8888
místo 8.8.8.8
.
Převzato z Dumb.vi
