Ethernetový kabel

Ethernetový kabel je typ kabelu používaný pro přenos dat v počítačových sítích. Je to fyzický propojovací prvek, který umožňuje zařízením, jako jsou počítače, tiskárny, routery a další, komunikovat a sdílet data v rámci lokální sítě (LAN) nebo většího síťového prostředí, jako je internet.

Strukturovaná kabeláž v době WiFi?

Strukturovaná kabeláž se používá jak pro přívod internetu k modemu či routeru, tak i v rámci lokální sítě. Nejčastěji je zakončena pomocí konektorů RJ-45. Tedy z pohledu uživatele jde o naprosto stejný typ konektorů, jaké jsou na síťových kartách. Často se také můžete setkat s pojmem Ethernet, který lze považovat za souhrnný název pro kabelovou síť využívající kroucenou dvoulinku (případně optické kabely na větší vzdálenost a vyšší rychlost) pro komunikaci s různými přenosovými rychlostmi.

Ke strukturované kabeláži se používá speciální (Ethernetový) kabel, kterých je několik druhu:

U/UTP

Kabel bez jakéhokoliv stínění (Unscreened), jen s kroucenými páry (Twisted Pair). Běžný nestíněný kabel, označovaný jako UTP kabel.

F/UTP (FTP)

Celkové stínění fólií (F) s nestíněnými kroucenými páry (UTP). Tento kabel je velmi podobný základnímu běžnému UTP kabelu s přidáním fólie (většinou hliníkové) pod hlavní plášť kabelu. Další běžný název pro tento kabel je FTP. F/UTP kabely jsou běžné v 10GBaseT aplikacích.

S/UTP

Celkové stínění opletením (braid Screen) s nestíněnými kroucenými páry (UTP). Tento kabel je občas označován jako STP kabel, ale mějte na paměti, že takovou zkratkou se někdy označuje i následující kabel s jinou konstrukcí. Pro jistotu vždy zkontrolujte, jaké konstrukce je daný kabel.

SF/UTP

Celkové opletení (S) a stínění fólií (F), společně s (navzájem) nestíněnými kroucenými páry (UTP). Tento kabel je také příležitostně označován jako STP kabel. Kabely s celkovým opletením a fólií jsou velmi efektivní v zabránění rušení (EMI).

S/FTP

Celkové opletení (S) s páry stíněnými fólií (FTP). Stínění pod pláštěm je opletením a každý pár je obklopen vlastní fólií. Účel přídavné fólie na jednotlivých párech je zmenšit množství přeslechů (crosstalk).

F/FTP

Celkové stínění fólií (F) s fólií stíněnými individuálními páry (FTP). Podobně jako F/UTP kabelů, tyto stíněné kabely se často používají v 10GBaseT aplikacích.

U/FTP

Bez celkového stínění (U), ale s fólií stíněnými samostatnými páry (FTP). Tento typ kabelů je také běžně používán v 10GBaseT aplikacích.

Prakticky vždy je spolu se stíněním použit i tenký vodič tzv. "drain wire", usnadňující montáž kabelu pokud používáme RJ45 koncovky se stíněním.

Nejčastěji používaná kabeláž CAT5e vs. CAT6.

Proč? Jednoduše proto, že zvládá přenosové rychlosti až na úrovni 10 Gbps. To je samozřejmě z dnešního pohledu v domácnosti zbytečně hodně, ale za pár let se to bude jistě hodit. Maximální dosažitelná rychlost u nižší kategorie 5e je totiž jen 1 Gbps (protokol 1000 BaseT nebo také tzv. Gigabit Ethernet). To je dnes standard v každé síti, ale bez možnosti upgradu na vyšší rychlost.

Když si to celé shrneme, kabeláž třídy 6 je sice o něco dražší, ale je méně náchylná na rušení. Každopádně jde o investici do budoucna, kterou za pár let oceníte.

Jak na zapojení koncovky typu RJ-45?

A nyní se dostáváme k disciplíně, která prověří vaši trpělivost a pečlivost. Jde samozřejmě o nacvaknutí konektorů RJ-45 na UTP kabel. Pokud například protahujete kabel skrz několik zdí, je vhodné použít samotný kabel bez koncovek a ty nacvaknout až po bezpečném uložení kabelu na finální místo. Co budete potřebovat?

Samozřejmě několik konektorů RJ-45 a plastové krytky (návleky), které dosednou na správně umístěný konektor. Nejdůležitějším potřebným příslušenstvím jsou však krimpovací kleště. Bez nich to jednoduše nepůjde.

Krimpování UTP kabelu na konektor RJ-45

  • Na konec kabelu nasadíme plastovou krytku a následně z kabelu odstraníme několik centimetrů izolace (bužírky).
  • Je nutné pečlivě rozmotat jednotlivé žíly kabelu a seřadit je podle jasně daných barev normy T568B (router-switch).
  • Konce jednotlivých žil je nutné zarovnat a následně zkrátit tak, aby žíly vyčnívaly jen na délku nasazovaného konektoru RJ-45.
  • Konektor je třeba opatrně nasadit (jednotlivé barevné žíly se nesmí pomíchat) a ve finále zatlačit až na konec konektoru.
  • Nasazený konektor vložte do otvoru na krimpovacích kleští a silně je zmáčkněte. Poté zkontrolujte, že jsou barevné žíly zatlačené až na samotný konec a můžete se pustit do nacvaknutí konektoru na druhou stranu kabelu.
  • Na obou stranách je nutné dodržet barevné pořadí žil dle normy T568B.

Standard T568B pro přímé připojení k routeru/switchi

S normou T568B, se kterou se setkáte v 99,9 % případů. Ta se totiž používá pro připojení například počítače s routerem nebo switchem. Zjednodušeně řešeno jsou obě strany kabelu zapojené stejně. Můžete si sice barvy seřadit zcela libovolně, ale z vlastních zkušeností doporučujeme držet se jasně daného standardu.

Barevná norma T568B – oranžovo-bílá, oranžová, zeleno-bílá, modrá, modro-bílá, zelená, hnědo-bílá, hnědá.

Standard T568A pro křížené propojení PC – PC

Druhou barevnou normu představuje standard T568A, který se používá k propojení dvou PC mezi sebou. Jde již o zcela ojedinělý způsob vzhledem k tomu, že router nebo switch je dnes snadno dostupný a cenově nenáročný. Nicméně pokud jej skutečně potřebujete, je nutné kabel nacvaknout z jedné strany dle standardu T568A a z druhé T568B.

Barevná norma T568A – zeleno-bílá, zelená, oranžovo-bílá, bílo-hnědá, hnědá, oranžová, modrá, modro-bílá.

K čemu slouží a jak se zapojuje konektor RJ-11?

V praxi se můžete ještě setkat s malým konektorem typu RJ-11. Ten se nejčastěji používá pro ukončení telefonních linek a samozřejmě pro internetové připojení typu DSL. V našich končinách je tvořen dvěma páry vodičů. Přičemž pro přenos se využívá pouze jeden pár a druhý slouží jako rezerva. Opět je nutné dbát na to, aby obě koncovky měly identicky poskládané barvy jednotlivých vodičů. Dobrou zprávou je fakt, že většina krimpovacích kleští pro konektory typu RJ-45 má na svém těle i otvor odpovídající konektoru RJ-11.

Montáž datové zásuvky

Pokud chcete mít strukturovanou kabeláž v naprostém pořádku a v dlouhodobě bezproblémovém stavu, je potřeba využít datovou zásuvku. Tak se přivrtá na zeď a díky pevnému usazení odolá náročnějšímu používání. Zapojení moderní datové zásuvky je poměrně snadné a v podstatě potřebujete jen kleště na odstřihnutí přebytečných drátků.

Postup je stejný jako u krimpování konektoru RJ-45. Po odhalení jednotlivých žil kabelu je nutné jejich pečlivé rozmotání a následné vložení barevných žil do zářezů na konektoru datové zásuvky. Opět je potřeba dodržet zvolený barevný standard. Poté nastrčíte protikus, který zacvaknutím drží vše pevně na jednom místě. Následně se odstraní přebytečná délka žil a zásuvkový konektor se nasadí na krycí krabičku. Tu lze poté jednoduše přivrtat ke zdi.

Součásti datové zásuvky

Rozložená datová zásuvka včetně instalačního rámečku a jednotlivých konektorů pro ukončení UTP kabelu.

Také se lze setkat se starším typem datových zásuvek, kde je po usazení barevných žil do vymezených drah nutné použít nástroj pro zařezávání. Jde o složitější a pracnější způsob, ale často je lepší opravit tento typ zásuvky než hned pořizovat úplně novou.

Testování nacvaknutých konektorů

Každý nacvaknutý konektor na UTP kabelu je nutné pečlivě otestovat. První dobré znamení je, že po vsunutí kabelu do zdířky síťové karty dojde k rozblikání kontrolek. Také ve Windows 10 uvidíte během pár sekund, že je připojení k datové síti aktivní. To lze ověřit i pomocí legendárního příkazu PING. Stačí kliknout na tlačítko start a napsat ping www.alza.cz -t.

Legendární příkaz PING.

Otevřené dialogové okno příkazu PING na alza.cz. Na obrázku vidíte ideální situaci – žádné výpadky a odezva jen 3 ms. Špatně nacvaknutá koncovka RJ-45 se může projevit výpadky a vysokým číslem odezvy.

Při správě větších datových sítí pak oceníte i síťový tester, který slouží ke zjištění, zda kabel není přerušený nebo zkratovaný. Součástí výbavy je i vysílač pro připojení na druhý konec pro detekování kabelu. Pro snadnější přehled poslouží vestavěný displej.

CC-BY by Unknown, 2024. All Rights Reserved. Built with Typemill.