Proudový chránič v síti TN-C a TN-S

Co je to proudový chránič

Proudový chránič (zkratka RCD, anglicky Residual-Current Device, nebo FI z německého FI-Schalter, hovorově fíčko) je elektrický přístroj, který chrání obsluhu před nebezpečným dotykovým napětím. Odpojí chráněný elektrický obvod, pokud část přitékajícího proudu uniká mimo obvod, například při poškození izolace, nebo při dotyku člověka. Proudový chránič neomezuje procházející nadměrný proud (při zkratu nebo přetížení), k tomu slouží elektrický jistič.

Od roku 2019 je jeho použití povinné ve všech nových běžných elektrických instalacích. Používá se v uzemňovací soustavě TN-S nebo TN-C-S a sítích TT. V síti TN-C jej oficiálně použít nelze.

Proudový chránič funguje na principu vektorového součtu proudu. Vektorový součet proudů znamená, že proud, který přitéka fází musí být stejný jako, který odtéká vodičem N (nulou) a musí být roven nule. Například pokud by obvodem tekl proud 1 A tak musí odtékat i nulou zpět také 1 A. Proudový chránič bere v potaz únik proudu vůči zemi a většina "prouďáku" hlavně těch domácích má únik proudu nastavený kolem 30 mA. Tomuto únikovému proudu se říká proud reziduální a pokud zemí neboli vodičem PE uniká 30 mA tak proudový chránič vypne.

Proudové chrániče jsou vyráběny pro různé jmenovité unikající (reziduální) proudy, například 10, 30, 100, 300, 500 mA i 1 A. Rozlišují se i maximálními jmenovitými proudy v intervalu 16 až 100 A a dále pak podmíněnou zkratovou odolností, zpravidla 6 kA (pro domácnost) nebo 10 kA (pro průmysl). Dále se rozlišují chrániče podle charakteru reziduálních proudů.

Proč ho nelze použít proudový chránič pro PEN, neboli TN-C síť? Proudový chránič potřebuje zem, aby mohl měřit únik proudu skrz zem. Jakmile je nula spojená se zemí před proudovým chráničem a za ním je spotřebič, tak se fázové napětí svádí na potenciál země tak na nulu. Na zemi není napětí, jenže pokud se přeruší nula a před tím porušením je nula se zemí spojená, tak napětí jde z fáze přes proudový chránič, nulou přes prouďák zpět a jelikož je nula rozpojená tak se napětí dostane pomocí PE vodiče zpátky.

V sítích TN-C, ve které není rozdělena nula od země, tak vás při poruše proudový chránič neochrání. V TN-S síti, kde je PE a N oddělené, tak tam by měla být pravidelná revize zařízení. Pokud se totiž poruší zem v zařízení tak se může dostat při porušení izolace fáze napětí na kryt a zem pokud je přerušená nebude chránit.

Zapojení proudového chrániče

CC-BY by Unknown, 2024. All Rights Reserved. Built with Typemill.