6.9.2024

Černé jezero

Černé jezero (německy Schwarzer See) je největší ledovcové jezero na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice, pokud nepočítáme vodní plochy vzniklé s přispěním člověka. Má rozlohu 18,47 hektaru. Leží v nadmořské výšce 1008 metrů a jeho maximální hloubka dosahuje 39,8 metru. Vzniklo v poslední době ledové

Černé jezero je největší karové ledovcové jezero (které vzniklo po odtátí ledovcového karu) na Šumavě a zároveň i největší jezero v České republice. Své jméno dostalo podle své zdánlivě černé hladiny. Zbarvení způsobuje 9 metrů vysoká vrstva kalu, tvořeného pylem z okolních jehličnanů, který se na dně jezera ukládá po statisíce let. Lesní porost propouštějící na jezerní hladinu jenom minimum slunečního světla pak přirozeně napomáhá dojmu, že jezero je opravdu černočerné jako tma.

Černé jezero nedisponuje žádným viditelným přítokem, je napájeno z podzemních pramenů, které vyvěrají na úpatí nedaleké Jezerní hory. Voda z jezera pak samostatně odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy. Maximální hloubka, zdánlivě bezedného jezera, dosahuje úctyhodných 39,8 metrů. Současně je jezero nejníže položeným ze všech šumavských jezer, nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů nad mořem.

K jezeru vede žlutá turistická značka z parkoviště na Špičáckém sedle, které je od jezera vzdálené asi 3,5 kilometru (48 min).

Navštívit můžeme i vodopád, dosahující výšky 14 metrů, ke kterému se dostaneme od Jezerní stěny lesem po pěšince do poměrně příkrém stoupání.

Pancíř

Pancíř (německy Panzer Berg) je šumavská hora v Pancířském hřbetu, který podle ní dostal název, ač jeho nejvyšší horou je Můstek s 1234 m. Pancíř se nachází 5 km severovýchodně od Železné Rudy. Na vrcholu je Horská chata Pancíř z roku 1923 s rozhlednou.