EKP

o ekologii materiálů a procesů v elektotechnice

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


prach:priklady

Degradační účinky prašné atmosféry

[1]

Účinky prachu na elektrotechnická zařízení záleží na druhu prachu, mechanizmu jeho působení a doprovodných jevech. V zásadě jsou trojího druhu:

Brusné (abrazivní) účinky

Prachové částice mají nejrůznější tvar. Dostanou-li se tvrdé prachové částice do pohyblivých částí mohou, působit jako brusný prostředek. Jsou-li unášeny větrem, mohou poškozovat povrch nepohyblivých částí zařízení. Tak např. ve stepních oblastech může docházet k otěru ochranných nátěrů na kovových konstrukcích a při změnách teplot, které jsou v těchto oblastech běžné, může docházet ke korozním procesům na odhaleném kovovém povrchu.

Jemný prach který pronikne do měřících přístrojů způsobuje, že přístroje ztrácejí svou citlivost vlivem zvětšeného tření. Prach může způsobovat poškození hlaviček magnetických záznamových medií, zhoršovat spolehlivost čtení optických medií.

Chemické účinky

Prach je do značné míry hygroskopický a proto udržuje na materiálech, na nichž se usazuje, zvýšenou vlhkost. Prachové částice usazené na povrchu mohou být příčinou rozvoje korozních procesu. A to ať již proto, že jsou rozpustné. Prach v oleji způsobuje jeho okysličování tím, že je schopen vázat na svém aktivním povrchu kyslík. V mnoha případech prach přispívá k rozvoji mikrobiálního napadení. Přímo tím, že může být potenciálním nosičem spór, nebo že poskytuje mikroorganizmům potřebné živiny a nepřímo svou schopností sorbovat vlhkost.

Sedimentační účinky

Prach usazený na povrchu izolantů a izolátorů přispívá k vytváření vodivých povrchů. Zejména tehdy, dochází-li ke střídání teplot, nebo jsou-li některé složky segmentované vrstvy prachu rozpustné. Usazený prach je pak příčinou svodů, přeskoků, výbojů a plazivých proudů. U zařízení vn dochází vlivem elektrického pole k shromažďování prachu mezi elektrodami a tím k ovlivnění rozložení gradientu elektrického pole.

Prach usazený na kontaktech relé a spínačů zvětšuje jejich přechodový odpor, což způsobuje ohřívání kontaktů a vznik oblouku. Prach na kontaktech může i porušovat jejich povrchovou ochranu a tím nepřímo vyvolávat korozi kontaktů.

Prach segmentovaný na krytu zařízení ucpává ventilační kanály a zhoršuje odvod tepla. Prach usazený na povrchu svítidla dokáže pohltit až 60 % světla.

prach/priklady.txt · Poslední úprava: 2023/12/16 20:29 autor: 127.0.0.1