Smyslem registrů je integrovaný přístupu k ochraně životního prostředí a k podpoře šetrnějšího chování:
Registry jsou založeny na povinném a pravidelném hlášení, které obsahuje informace o znečištění jednotlivých složek životního prostředí. Sledují se látky s významnými vlivy na životní prostředí a lidské zdraví (např. skleníkové plyny, látky způsobující kyselý déšť, těžké kovy, rakovinotvorné látky atd.).
(EPER - European Pollutant Emission Register) byl založen v roce 2000 Rozhodnutím Evropské komise č. 2000/479/EC.
Zřízení registru vycházelo z požadavku Směrnice č. 96/61/EC o integrované prevenci, ve které bylo stanoveno, že členské státy mají povinnost registrovat, evidovat a předávat údaje o hlavních základních emisích a zdrojích.
Mezní hodnoty jsou stanoveny pouze pro účely ohlašování a vykazují se veškeré emise každé znečišťující látky z podniku, které přesahují mezní hodnotu.
V EPER se sledují emise 50 znečišťujících látek. Řada znečišťujících látek (např. těžké kovy, některé organické látky) je evidována v ovzduší i ve vodě (37 látek se týká ovzduší a 26 látek se týká vody).
EPTR je postupně nahrazován Evropským registrem úniků a přenosů znečišťujících látek (E-PRTR).
V E-PRTR se sledují informace o únicích 91 znečišťujících látek do vody, půdy a ovzduší. Změna nastává i v tom, že v EPER byly sledovány emise znečišťujících látek, v E-PRTR jsou sčítány běžné a havarijní úniky znečišťujících látek dohromady.
Cílem IPPC (Integrated Pollution Prevention and Control) je minimalizace negativních vlivů průmyslových a zemědělských činností na životní prostředí. Omezení vzniku a zamezení přenosu znečištění a podpora environmentálních přístupů v průmyslových a zemědělských podnicích. Údaje z IPPC se promítají do:
Integrovaný Registr znečištění je veřejně přístupný informační systém veřejné správy (spravovaný Ministerstvem životního prostředí a provozován Agenturou CENIA, českou informační agenturou životního prostředí).
Registr IRZ: