Polymery jsou náchylné vlivem působení oxidačních činidel (O2, H2O2, ..) měnit své vlastnosti. Dochází k tomu zejména při zvýšených teplotách. V molekule přibývají atomy kyslíku, nebo ubývají atomy vodíku. K tomuto jevu dochází už při výrobních postupech jako je vytlačování a vstřikování a pod. Čerpání roztaveného polymeru do nástrojů a vysoká teplota potřebná pro tavení mohou vést k oxidaci, pokud nejsou přijata preventivní technologická opatření. Na vzduchu probíhá oxidace i samovolně (autooxidace) lze ji omezit stabilizací přídavkem antioxidantů náchylnější jsou látky s dvojnými vazbami (např. kaučuky)
Oxidace polymerů probíhá v časových souvislostech. Pro první fázi iniciaci je charakteristické vznik volných radikálů (disociace vazeb C - C nebo C - H) (rov 1):
Tento stav iniciuje světlo a vysoká teplota. Při reakci radikálu s kyslíkem nastává stav, který se nazývá propagace (může se opakovat). Po určitém čase nastává poslední fáze, terminace, která se projevuje zánikem radikálů.
Důsledkem oxidace plastů je:
⇒ změna vlastností plastů ⇐
Změna vzhledu:
Ztráta mechanických vlastností:
Degradaci polymerů spojenou s působením kyslíku může dojít i procesem vyvolaným galvanickým působením, Tento jev je označována jako „Faudree efekt„ . Dochází k němu u kompozitních materiálů na bázi plastů, vyztužených kovovými vlákny (např. Al). Lze mu zamezit použitím CFRP kompozitů.
Reakce probíhající mezi dvojných vazeb polymeru a ozonu je známá jako ozonolýzou Koncentrace O3 a světla vyvolá např. u nestabilizované pryže následující reakci (obr 1)
Na povrchu pryže vznikne tvrdá vrstvička. Při mechanickém namáhání vrstvička praskne a proces postupuje dovnitř materiálu. Proces vzniku ozónových trhlin je znám jako ozónové praskání.
Rychlost růstu trhlinky je dána tímto vztahem (rov 2):
kde k, a jsou materiálové konstanty, c je koncentrace ozónu.
V materiálu (přírodní kaučuk , polybutadien , styren-butadienový kaučuk) při mechanickým namáháním se vytvářejí ozonové trhliny. Trhliny jsou vždy orientovány v pravém úhlu k ose tahu. Ozónovému praskání lze zabránit přidáním antiozonantů do kaučuku před vulkanizací. Ukázky ozonového praskání jsou na této stránce.